Jak  nasz organizm reaguje na alkohol ?
Prywatnie Zdrowie

Jak nasz organizm reaguje na alkohol ?

Dziś dla mnie ważna data ponieważ mija trzeci miesiąc mojej abstynencji alkoholowej. Wiem, że początki bywają trudne, wiem też, że najgorsze mam za sobą. Oj dawno nie czułem się tak silny, i wiem, że nikt mnie nie namówi do wypicia choćby głupiego piwa, stanowczo mówię NIE DLA ALKOHOLU ! Bo wiem, że od głupiego piwa wszystko się zaczyna, przerobiłem to na sobie i wiem czym to się kończy. Dlaczego czuję się taki silny? Przeżyłem święta Bożego Narodzenia bez grama alkoholu, no i nie wspomną o sylwestrze gdzie toast wznosiłem sokiem grejpfrutowym , oj tak piękne wspomnienia aż się łezka kręci w oku. Był to pierwszy taki sylwester w moim życiu , nie tylko ze względu na brak alkoholu. Czy się powtórzy , czas pokaże. No i ostatni największy TEST , po którym urosłem ” Polskie Wesele „, chyba nie muszę mówić nic więcej 🙂 Dziś będzie trochę prywaty zobaczycie, że alkohol towarzyszył mi bardzo często. Lecz poza zdjęciami podzielę się z Tobą faktami . jak alkohol działa na nasz organizm.

He he 🙂 To zdjęcie nie z tego wesela, żeby nie było 🙂

Zdrowie to co najcenniejsze.

Nie ma żadnej korzyści spożywanie alkoholu dla naszego zdrowia. Każda jego ilość wpływa destrukcyjnie na nasz cały organizm, alkohol nie ma żadnych wartości odżywczych poza kaloriami, ( 1 g alkoholu to aż 7 kcal ).

 

 
Jedne drink sprawi spadek naszej aktywności. 
U ludzi pod wpływem alkoholu następuje spadek aktywności w korze przed czołowej mózgu. Obszar ten jest odpowiedzialny za racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji, więc spadek jego aktywności prowadzi do tego, że mniej myśli się o swoim zachowaniu i decyzjach.
Mózg pod wpływem alkoholu słabiej rejestruje dłuższe wspomnienia, dlatego nie można przypomnieć sobie wydarzeń z ostatniej nocy
Alkohol sprawia, że ​​w mózgu pojawia się rodzaj selektywnego filtra dla napływających informacji – chociaż człowiek zachowuje świadomość i potrafi poruszać się bez większego wysiłku, duże ilości alkoholu pozbawiają mózg zdolności do przyswajania i przechowywania długotrwałych wspomnień.
Powoduje to wpływ alkoholu na obszar kory skroniowej, zawierającej hipokamp – część mózgu odpowiedzialną za tworzenie nowych wspomnień.
Utrata kontroli nad mięśniami oka sprawia, że nasz obraz się rozmywa
Alkohol sprawia, niewyraźne widzenie, ze względu na wpływ na funkcję mózgu i koordynacji oczu i mięśni kontrolnych osłabionych oczu prowadzi do tego, że tęczówki szybko traci swoją zdolność do reagowania na działanie światła, co z kolei prowadzi do utraty widzenia obwodowego i mniejszym kontraście wrażliwości.
Zmiany hormonalne w organizmie, wywołane przez alkohol, prowadzą do ciężkiego odwodnienia
Alkohol powoduje odwodnienie, hamując wytwarzanie antydiuretycznego hormonu przysadki mózgu.
Hormon ten współpracuje z nerkami, które filtrują krew, separując wodę od toksyn, jeśli to konieczne. Gdy alkohol blokuje produkcję tego hormonu, nerki przestają wchłaniać wystarczająco dużo wody – co prowadzi do częstego oddawania moczu i – w rezultacie do odwodnienia.
Toksyczne produkty uboczne przetworzonego przez organizm alkoholu, są przyczyną objawów boleśnie odczuwanych następnego dnia, potocznie nazywanych „kacem”.
Opisany powyżej mechanizm odwodnienia jest tylko częścią problemu. Nasza wątroba wytwarza aldehyd, gdy przetwarza wprowadzony do organizmu alkohol. Aldehyd octowy jest bardziej toksyczny niż sam alkohol i również odpowiada za odczuwanie „kaca”. Niestety, nie wymyślono dotychczas lepszego lekarstwa na kaca, niż upływ czasu i duża ilość bezalkoholowych napojów, a obecne na rynku ogólnodostępne preparaty pomogą złagodzić bolesne objawy.
Długotrwałe spożywanie alkoholu może zniszczyć wątrobę.
Częste spożywanie alkoholu powoduje, że wątroba pracuje intensywnie i prędzej czy później staje się niewydolna. Stan ten, zwany marskością wątroby rozwija się, gdy blizny występujące na zdrowej tkance wątroby powodują zmniejszanie się tego organu.
Blizny blokują naturalny przepływ i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu wątroby. W efekcie może pojawić się żółtaczka, silne swędzenie, wzdęcia, obrzęki stóp, tworzenie się kamieni w pęcherzyku żółciowym i wiele innych symptomów. Długoletni alkoholicy wymagają najczęściej przeszczepu wątroby, aby przeżyć.
Alkohol często prowadzi do uszkodzeń mózgu.
Na alkoholowe uszkodzenie mózgu składają się dwa zespoły chorobowe: encefalopatia Wernickego oraz psychoza Korsakowa.
Encefalopatia Wernickego rozwija się ze względu na brak witaminy B1 (tiaminy), której u alkoholików najczęściej brakuje ze względu na ich złe nawyki żywieniowe, wymioty i częste zapalenia tkanki żołądka, które uniemożliwiają normalne wchłanianie składników pokarmowych. Objawy tego schorzenia, to zaburzenia postrzegania czasu i przestrzeni, apatia, słaba koordynacja, drętwienie stóp, podwójne widzenie, mimowolne ruchy oczu, utrata pamięci.
Psychoza Korsakowa jest przewlekłą formą zespołu Wernickego, która pojawia się, gdy picie alkoholu uszkadza istotne dla funkcjonowania obszary mózgu, co prowadzi do utraty pamięci krótkoterminowej oraz niezdolność do uczenia się nowych umiejętności.
Zmiany w mózgu mogą prowadzić do utraty poczucia empatii
Jak pokazują wyniki badania, opublikowane w 2012 roku, mężczyźni-alkoholicy mają poważne trudności z rozpoznawaniem emocji w komunikacji werbalnej. Charakteryzuje ich również słaba skłonność do empatii, co może być związane z tym, że alkoholizm prowadzi do problemów w sferze emocjonalnej i w związkach.
Spowodowane alkoholem problemy mają charakter nie tylko emocjonalny, ale i fizyczny – i prowadzą w efekcie do niewydolności układu sercowego.
Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego, zwanego kardiomiopatią. Kardiomiopatia powoduje zmniejszenie masy serca, a w konsekwencji prowadzi do jego uszkodzenia.
Ból i sztywność ruchów może być wynikiem uszkodzeń układu nerwowego
Długotrwałe picie alkoholu uszkadza układ nerwowy i pozwala alkoholików zdolności kontrolowania swoich odruchów. Naukowcy nie są pewni, czy alkohol uszkadza nerwy działając na nie bezpośrednio, czy jest następstwem długotrwałych zaburzeń podaży składników odżywczych do nerwów. Takie uszkodzenie nerwów może powodować drętwienie lub drżenie kończyn oraz utratę kontroli nad częściami ciała.
Jeden kieliszek alkoholu wywołuje senność, ale większa jego ilość prowadzi do zaburzeń snu
Niewielka ilość alkoholu może czasem pomóc zasnąć, ale większe ilości prowadzą do zaburzeń snu i obniżenia jego jakości.
Zaczerwienienie skóry wywołane stosowaniem alkoholu może wywoływać mutacje genetyczne
Zaczerwienienie skóry jest najbardziej widoczne u osób z zaburzeniami specyficznego enzymu wątroby – zwłaszcza u Azjatów. Jest to spowodowane mutacją enzymu, który przekształca alkohol w aldehyd octowy. Mutacja ta pozwala wątrobie szybciej uporać się z alkoholem, prowadzi jednak do wzrostu zawartości aldehydu octowego we krwi.
Druga mutacja, która równie powszechne występuje u wielu Azjatów, opóźnia rozkład aldehydu octowego. Kiedy obie mutacje występują u jednej osoby, skutki picia alkoholu są dla niej najbardziej dotkliwe. Właśnie te mutacje związane są ze zwiększonym ryzykiem raka przełyku u alkoholików.
Obecny w krwiobiegu aldehyd octowy powoduje rozszerzanie się malutkich naczyń krwionośnych w skórze twarzy, co powoduje, że twarz wydaje się jeszcze bardziej czerwona.
Codzienne picie alkoholu wpływa na masę ciała.
Napoje alkoholowe są wysokokaloryczne i kumulują się w czasie długich okresów picia, przez co prowadzą do pojawienia się choćby „brzucha piwnego”.
Wielu ludzi zapomina, że ​​napoje alkoholowe zawierają dużo kalorii. Najnowsze badania opublikowane w listopadzie 2012 roku, wykazały, że mężczyźni w wieku od 20 do 39 przyjmują w postaci alkoholu około 175 kcal dziennie, podczas gdy kobiety w tym samym wieku – ok. 60.
(Visited 42 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *