Jak wykonać meble z palet ?
Prywatnie

Jak wykonać meble z palet ?

 Dziś postanowiłem podzielić się z Tobą sposobem jak wykonać meble z palet. Dla jednego będzie to banał, a dla drugiego wręcz rzecz nie do wykonania. Napiszę krok po kroku jak to wyglądało u mnie. Przyznam Ci się bez bicia, że pomysł w moje głowie narodził się już rok temu i pierwsze kroki wtedy właśnie poczyniłem. Całe szczęści, że potem nie szło już tak opornie. Gotowy ?  To zaczynamy 😉

Mój stolik z palet.

Meble z palet ostatnio są hitem na rynku. Wielu wykorzystuję takie właśnie meble w punktach gastronomicznych czy też usługowych jak i w przydomowych ogródkach. Bardzo fajnie to wygląda. Ja postanowiłem zrobić stolik kawowy, ale powiem Ci, że na tym nie koniec mojej przygody z paletami.

Pierwsze co musisz zrobić, to zaopatrzyć się w palety , ja wykorzystałem dwie  EURO palety.  Takie palety znajdziesz w każdym skupie palet.  Cena jednej palety w moje okolicy to około 20 zł za sztukę. Po zakupie palet, musisz zmierzyć się z ogromem pracy jaki Cię czeka. Uwierz mi , potrzeba trochę czasu aby to ładnie wyglądało. Nie wspomnę już o satysfakcji jaką odczuwam , pijąc poranną kawę na moim stoliku. Bezcenne !

 

Krok 1

Pierwszym krokiem jest wyszlifowanie palet. W jakim celu ? Jeśli nie wyszlifujesz palet, efekt będzie średni i od razu Ci powiem, że bez szlifowania dalsze etapy pracy są zbędę . Więc jeśli nie chcesz się trochę pomęczyć, zakurzyć odpuść ! Także szlifujemy obie palety, z wierzchu jak i każdy element który będzie widoczny. Pierwszy etap możesz wykonać szlifierką , lub wykorzystując wiertarkę z odpowiednią nakładką. Niestety w miejscach mało mało dostępnych , musisz zrobić to ręcznie. Całość szlifujemy papierem ściernym , ja na początku użyłem ziarnistość P40 do P80.  Jeśli Twoje palety są dobrym stanie wystarczy P80

Tutaj zdjęcia po wyszlifowaniu.

 Krok 2

Kolejny krokiem aby nasze meble z palet nabrały innej formy jest ich zabezpieczenie. Wszystko też zależy jakie mają mieć zastosowanie i w jaki sposób chcesz je wykończyć. Ja jako formę podkładu a zarazem zabezpieczenia użyłem COPON. Co to takiego ? Jest to lakier zabezpieczający , podkładowy, zapobiega ciemnieniu drewna, zmniejsza zużycie lakierów nawierzchniowych . Czyli mówiąc prostym językiem zabezpiecza Twój stolik z palet przed wszelkimi wypływami aby cieszył się swym pięknem przez długie lata. Koszt litrowej puszki to około 20 zł. Wystarczy nałożyć jedną warstwę, po wyschnięciu całość przeszlifuj drobnym papierem, ziarnistość P100 lub większym , tutaj szlifujemy bez użycia wszelkich narzędzi . Sam papier plus Twoja dłoń. Możesz użyć też już zużytego papieru, chodzi o to, że po nałożeniu warstwy lakieru podniosą się włoski na naszej palecie. Także delikatne przeszlifowanie jest konieczne przed nałożeniem lakieru nawierzchniowego.

Tutaj zdjęcie po nałożeniu warstwy lakieru podkładowego. 

Krok 3

Następnym krokiem jest wykończenie palety lakierem nawierzchniowym. Ja użyłem lakierobejcy w kolorze skandynawska biel. Dlaczego lakierobjeca ? Dlatego ,że podoba mi się struktura drewna i chciałem aby całość ładnie wyglądała. Na wykończenie dwóch palet wykorzystałem litr lakierobejcy koszt to około 50 zł. Tutaj musimy nałożyć dwie warstwy aby efekt był zadowalający. Po jednej warstwie będzie wyglądać tak.

Krok 4

Ostatnim ale jakże bardzo ważnym elementem naszej pracy jest połączenie naszych palet. Uwierz mi , że sposobów łączenia jest wiele. Ja dzięki pomocy sąsiadowi , poznałem bardzo ciekawy sposób łączenia naszych palet. Palety zostały przewiercone i połączone wystruganymi kołkami z dodatkiem kleju do drewna. Uwierz mi lepszego sposobu nie widziałem i zarazem bardziej estetycznego. Cały stolik z palet został połączony bez ani jednego wkręta 🙂

Pozostaję tylko przymocowanie nóg. Tak aby stolik z palet był nieco wyższy,ja wybrałem tradycyjne nogi z kantówki  o wysokości 19 cm . Można ze spokojem przymocować kółka aby nasze meble z palet były mobilne. Wybór pozostawiam Tobie! Przyjemnego majsterkowanie życzę .

 

(Visited 86 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *